Home » Parafia » Pielgrzymka Parafialna na Podlasie i do Wilna

 
 

Pielgrzymka Parafialna na Podlasie i do Wilna

 

GIETRZWAŁD – WIGRY – SEJNY – WILNO – SOKÓŁKA – BIAŁYSTOK PROGRAM RAMOWY 5 DNI

DZIEŃ 1
Zbiórka uczestników i wyjazd z Sygneczowa we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Gietrzwałdu, nazywanego „polskim Lourdes”, znanego od dawna, nie tylko na Warmii, miejsca pielgrzymkowego. Początki kultu cudownego obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej sięgają XVI wieku. Sanktuarium stało się sławne dzięki Objawieniom Matki Bożej. Matka Boża ukazała się Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej. Objawienia miały miejsce w 1877, trwały dwa miesiące – w tym czasie Matka Boska objawiła się 160 razy. Udamy się do świątyni pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gietrzwałdzkiej, w której ołtarzu głównym, umieszczony jest słynący łaskami wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest gotycka pieta z 1425 roku. Udamy się na spacer drogą różańcową do cudownego źródełka. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 2
Śniadanie. Przejazd nad jezioro Wigry położone na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie pokamedulskiego zespołu klasztornego – miejsc upamiętniających pobyt Jana Pawła II w czasie pielgrzymki do ojczyzny w 1999 r. Obecnie zespół składa się z eremów, kościoła, refektarza, domku furtiana, kaplicy kanclerskiej i wieży zegarowej. Do zwiedzania udostępnione są również pokoje papieskie: sypialnia, pokój gościnny, kaplica. Przejazd do Sejn. Nawiedzimy słynną sejneńską Bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Przedmiotem kultu religijnego od XVII wieku jest słynna gotycka figura szafkowa Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XV wieku wykonana w kształcie tryptyku. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Wilna. Zapoznamy się z miastem, w którym przeplatają się trzy kultury: litewska, polska i białoruska. Rozpoczniemy spacer od wileńskiej Starówki, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zobaczymy: Ostrą Bramę z kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej, a także klasztor Bazylianów, barokowy zespół uniwersytetu wileńskiego, którego studentami byli m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Bazylikę Archikatedralną p.w. św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Zobaczymy także Dolny Zamek – główny obiekt zespołu zamkowego dawnej siedziby Wielkich Książąt Litewskich oraz gotycką wieżę Giedymina na Górze Zamkowej. Obiadokolacja i nocleg w Wilnie lub okolicy.
DZIEŃ 4
Śniadanie, po którym dalsze zwiedzanie Wilna. Udamy się na posesję przy ul. Grybo 29 (dawna Senatorska 25 – placówka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia założonej w 1908 roku). Obejrzymy Salę Pamięci poświęconą św. Faustynie, która w okresie międzywojennym dwukrotnie przebywała w tym klasztorze. Zobaczymy również cmentarz na Rossie – najstarszy i najpiękniejszy cmentarz wileński z grobowcem matki marszałka Józefa Piłsudskiego i jego sercem, a także nagrobkami szeregu innych wybitnych Polaków zasłużonych dla ojczyzny. Zobaczymy także Górę Trzech Krzyży z pomnikiem poświęconym ofiarom stalinizmu na Litwie. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd do Sokółki – miasteczka na Podlasiu, gdzie 12.10.2008 roku miał miejsce cud eucharystyczny. Przemieniona hostia w cząstkę Ciała Pańskiego, została umieszczona w kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kościele św. Antoniego Padewskiego. Kościół posiada cenną relikwię, którą jest obraz Miłosierdzia Bożego, znajdujący się w bocznym ołtarzu. Obraz jest związany ze spowiednikiem św. Faustyny Kowalskiej – bł. ks. Michałem Sopoćko. Przejazd do Białegostoku. Nawiedzimy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – zwieńczenie dążeń bł. Ks. Michała Sopoćki, którego nie doczekał za życia. Dzisiaj jest tutaj obecny w relikwiach oraz w pamięci i modlitwach, zanoszonych przez jego wstawiennictwo. Krótki spacer po mieście, zobaczymy m.in.: zespół pałacowo-parkowy Branickich, rynek Kościuszki z późnobarokowym ratuszem, cerkiew pw. św. Mikołaja. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.
TERMIN: 24.06-28.06. 2024
CENA: 1830zł + 30 EUR
ZAPEWNIAMY:
● komfortowy przejazd na całej trasie
● 4 noclegi w hotelach***, pokoje 2 – os. z łazienkami
● 4 śniadania, 4 obiadokolacje
● opiekę i informację turystyczną pilota
● ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do 15000 zł, do 10 000 zł w RP
● bilety wstępu, przewodników lokalnych, parkingi i inne wydatki programowe
● opłata na TFG i TFP
UWAGI:
● program o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętyc